Запитання профспілчан – відповідь Профспілки: У мене інвалідність

🔥  Ми продовжуємо ділитися цікавими випадками правових звернень, які вирішують спеціалісти Профспілки у рубриці “Запитання профспілчан – відповідь Профспілки”

❓ Запитання: Добрий день. У результаті захворювання я отримав інвалідність. Не знаю, як це може вплинути на мою роботу. Чи не захоче роботодавець мене звільнити по стану здоров'я? Можливо не говорити про це?

🔸 Відповідь від Профспілки: Обов’язок роботодавців надавати особам з інвалідністю роботу передбачено ст. 172 Кодексу законів Про працю України. Ось кілька моментів, які зміняться з набуттям працівника інвалідності:

1. Пільговий режим роботи. Згідно зі ст. 172 КЗпП, людям з інвалідністю може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня або тижня за їхнім бажанням або за рекомендаціями програми реабілітації.
  2. Переведення на легшу роботу може відбуватися за бажанням працівника особи з інвалідністю, роботодавець може перевести його на легшу роботу у відповідності з медичним висновком тимчасово або без обмеження строку. При цьому за працівником, переведеним на легшу роботу, протягом двох тижнів з дня переведення зберігатиметься попередня середня заробітна плата.
  3. Тривалість щорічної відпустки. Для осіб з інвалідністю I і II груп тривалість щорічної відпустки становить 30 календарних днів, а для III групи – 26 календарних днів (ст. 6 закону №504/96).
  4. Пільгова відпустка без збереження заробітної плати, надається обов’язково за бажанням особи з інвалідністю. Для I та II груп – до 60 календарних днів;  особам з інвалідністю III групи тривалістю до 30 календарних днів щорічно (п. 6 та п. 7 ч. 1 ст. 25 закону №504/96)
  5. Робота в нічний час під час дії воєнного стану. У період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота (ч. 1 ст. 8 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”)
  6. Залучення до надурочних робіт. Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт можливе лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (ч. 4 ст. 63 Кодексу законів про працю).

Важливо: усі вищеперелічені пункти діють за умови, що відповідний документ  знаходиться у роботодавця при працевлаштуванні або по факту набуття під час роботи.

Якщо ж інвалідність установлено працівникові, з яким уже укладено трудовий договір, то за результатами медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) за місцем роботи такої особи надсилають повідомлення щодо групи інвалідності та її причини, а в разі встановлення ступеня втрати професійної працездатності - витяг з акта огляду комісії про результати визначення ступеня стійкої втрати професійної працездатності у відсотках і потреби в додаткових видах допомоги (п. 24 Положення № 1317).

Отже, фактично роботодавець може отримати інформацію про встановлення інвалідності працівнику, який перебуває у штаті підприємства, не лише від нього, а й від МСЕК. Але підтвердженням інвалідності працівника є копія форми № 157-1/о, яку має надати саме працівник. Без неї роботодавець не може застосовувати положення законодавства щодо осіб з інвалідністю (зокрема щодо пільг, гарантій, застосування ЄСВ у розмірі 8,41 % тощо).