Робота під час тривоги: як діяти, щоб зберегти премію?

🔥Продовжуємо розповідати про цікаві випадки правових звернень до Профспілки. Розповідаємо вам про одне з найцікавіших завдань, які наші працівники розв’язали за останній час!

❓Запитання: Працівники терміналу під загрозою звільнення мають покидати робоче місце під час повітряної тривоги, проте дефекти, які виникають через зупинку роботи відмовляються оскаржувати. Коли Україна була під обстрілами, працівники терміналу перебували в укритті 2.5 години, за цей час на термінал заїхало 5 авто, які, за версією керівництва, мали бути розібрані одразу в момент закінчення тривоги. Наразі маємо ситуацію, що через 2.5 години простою у час повітряної тривоги, термінал отримав 1187 дефектів, а отже всі, кому даний показник іде в премію її не отримають! Тобто вибір без вибору, або ризикувати звільненням, або не отримувати премію. Чому я та мої фахівці через це мають лишатися  премії?

▶️Відповідь: Роботодавець не може примусити працівників виконувати роботу під час повітряної тривоги, якщо такі дії становитимуть явну небезпеку здоров’ю працівника. Таке правило випливає з норм ст. 153 КЗпП. Ба більше, вказана норма надає працівникові право відмовитися від виконання дорученої роботи у разі небезпеки для його життя чи здоров’я або людей, які його оточують, і навколишнього середовища. Відповідно вимога продовжувати роботу без переміщення до безпечних умов (наприклад, укриття) є незаконною та працівник має право відмовитися її виконувати.

🔸Наразі немає чіткої норми, яка встановлювала б відповідальність роботодавця саме за факт продовження його працівниками роботи під час повітряної тривоги. Однак до посадових осіб роботодавця може бути застосовано адміністративну (за ст. 41 КУпАП – за порушення законодавства про охорону праці) та навіть кримінальну відповідальність (за ст. 271 ККУ), якщо роботодавець не вживав заходів щодо забезпечення безпеки працівників, зокрема заходів реагування у випадку повітряної тривоги, та це призвело до завдання шкоди життю та здоров’ю працівників чи інших осіб.

🔹Вирішення: разом із профспілчанином було відновлено хід подій того дня, встановлено час початку і тривалість повітряної тривоги та з’ясовано що після тривоги працівники терміналу розвантажили прибулі авто за 60 % від нормативного часу, ці та інші факти були відображені у поданні Профспілки для роботодавця. У відповіді відповідальні особи сказали що наведена в поданні не отримана премія буде виплачена разом із зарплатнею.

👉Якщо потребуєте консультації, інформаційної підтримки чи маєте запит на правовий захист, звертайтеся на: help@profspilka.org