Колективний договір: як Профспілка створила найкращий в Україні

Найкращий колективний договір в Україні. Колективний договір, який захищає. Колективний договір, який справді працює. Як його тільки не називали. Головним досягненням Профспілки “Нова Пошта”, звісно, є колективний договір між нею та адміністрацією компанії. Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства. Як створювався документ – у короткому огляді Профспілки.

Перемовини про створення Колективного договору між Профспілкою та адміністрацією компанії розпочалися після отримання Свідоцтва про легалізацію Профспілки.

“На той момент, у 2015 році, профспілковий рух у компанії вже зароджувався, у різних містах виникали активності, але рух був хаотичним. Ми звернулися до роботодавця, роботодавець — до нас, почався діалог. На перемовинах ми дійшли до згоди, що профспілковий рух має консолідуватись, очолюватися та діяти, відповідно до закону. 26 серпня 2015 — отримали Свідоцтво про легалізацію. Розпочалися перемовини про колективний договір, розпочалася напружена робота”, – розповідає Сергій Оганесьян, голова Профспілки “Нова Пошта”.

Сьогодні Колективний договір це документ, що визначає взаємні виробничі, трудові і соціально-економічні відносини між Адміністрацією та Профспілковою стороною. І жодна зі Сторін, що підписала Колективний договір, не може в односторонньому порядку припинити виконання його положень.

“Перші пів року ми переймали знання та досвід в інших профспілок, навчалися керувати нашою Профспілкою. Я їздив на навчання до різних підприємств, установ і організацій”, – так описує початок процесу створення колективного договору голова Профспілки Сергій Оганесьян.

Колективний договір складається з прогресивних рішень. Наприклад, у колективному договорі Нової пошти вперше в Україні міститься положення про обов’язок роботодавця забезпечувати профілактику недопущення гендерно обумовленого насильства на робочому місці. Після цього пункту роботодавець взяв на себе обов’язки щодо здійснення конкретних заходів профілактики: інформування, акцентування, опитування, перевірки (аудит).

Цей Колективний договір унікальний ще й тому, що працівники мають закріплені гарантії при скороченні. Колективний договір ТОВ “НОВА ПОШТА” (єдиний в Україні) захищає працівників від таких можливих порушень та тривалих судових розглядів. До того ж колективний договір описує гарантії при дистанційній роботі, додаткові гарантії для профспілкової діяльності, додаткову оплачувану відпустку за роботу з комп'ютером, безоплатне забезпечення питною водою, кавою/чаєм та цукром всіх працівників, включно з тими, хто працює дистанційно, а також багато іншого.

У 2021 році Профспілка “Нова Пошта” підписала нову редакцію колективного договору, у якій чітко визначили межі повноважень Профспілки у частині представництва інтересів працівників при вирішенні спорів між працівником та адміністрацією, внесли зміни до процедури надання відпусток та їх видів, обумовлені змінами законодавства і домовленостями адміністрації та профспілки, виклали в новій редакції процедуру обліку корпоративної форми, а також засобів індивідуального захисту.

З початком повномасштабного вторгнення, скориставшись оновленим законодавством, роботодавець в односторонньому порядку призупинив дію 28 пунктів колективного договору. Згодом, після довгих перемовин, Профспілка “Нова Пошта” домоглася відновлення 21 найважливіших пунктів.

Повний текст колективного договору можна переглянути за посиланням: https://profspilka.org/themes/psnp/assets/doc/koldogovor.pdf