Запитання профспілчан – відповідь Профспілки: "Я працівник, який демобілізувався і хочу “відпочити”

Запитання профспілчан – відповідь Профспілки! Продовжуємо розповідати про найцікавіші кейси, які вирішувала Профспілка за останній час.

Добрий день. Я працівник який демобілізувався і хочу “відпочити” після військової служби. На які види відпустки я можу розраховувати?

Працівник після демобілізації має право на щорічну основну відпустку на підприємстві, на якому він працював на час призову або укладення контракту. Цим правом працівник може скористатися відразу після демобілізації, а в разі звільнення незалежно від підстав — отримати грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток.

Зверніть увагу! Скасування Законом № 2352 до ст. 9 Закону про відпустки з 19.07.2022 працівник не матиме права на трудовий стаж, що дає право на дні щорічної основної відпустки. Тобто демобілізований працівник може розраховувати на дні відпустки, які були нараховані до 18.07.2022 включно, а за період пізніше - ні.

Якщо демобілізований працівник отримав посвідчення учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни), то після його надання роботодавцю він матиме право на «військову» відпустку. Причому неважливо, працює він за основним місцем роботи чи за сумісництвом.  Така відпустка не належить до щорічних (не накопичується та не переноситься), не залежить від відпрацьованого часу в такому календарному році (досить і одного дня праці).

Встановлено право на додаткову відпустку для працівників обох статей, які мають двох і більше дітей до 15 років, або дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Проте скористатися нею може тільки один з батьків. Роботодавцеві має бути наданий будь-який належним чином оформлений документ, у якому підтверджується, що другому з батьків дітей не надавалася така соціальна відпустка.

Відпустка без збереження заробітної плати.